Czy ktoś może mi pomóc dostać dotację na fotowoltaikę? - dom i Ty

dofinansowane panele słoneczne

Sprawia to że sporo osób decyduję

Korzyści płynące z instalacji kolektorów słonecznych są oczywiście bardzo duże. Fotowoltaika obecnie jest coraz popularniejszym źródłem energii odnawialnej w Polsce. Na rynku znajdziemy sporo firm, które zajmują się wła

Czy ktoś może mi pomóc dostać dotację na fotowoltaikę? - dom i Ty dofinansowane panele słoneczne
śnie wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Jednak przed samym montażem musimy zastanowić się, jaka moc systemu będzie nam tak naprawdę potrzebna. Przed dokonaniem obliczeń, warto wiedzieć, że kolektory słoneczne charakteryzują się najczęściej potrzebą okresowych przeglądów technicznych, serwisów oraz innych czynności z nimi związanych. Natomiast same panele fotowoltaiczne są tak właściwie bezobsługowe. Sprawia to, że sporo osób decyduję się na taką instalację właśnie teraz, ponieważ dodatkowo obecnie urzędy są w stanie przyznać dodatkowe dofinansowania na takie działania. Jak widać energia odnawialna ma obecnie same plusy.

Wiemy już, że fotowoltaika ma przed sobą świetlaną przyszłość. Jeżeli zdecydujemy się osobiście na taki montaż, to warto na początek dowiedzieć się, ile średnio energii zużywa nasz dom. Pomoże nam to w doborze oraz ustaleniu potrzebnej mocy paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby była odpowiednia dla naszego domu. W tym celu warto przeanalizować otrzymywane rachunki z zakładu energetycznego. Wymagane do tego będzie również znajomość zasad rozliczania energii w postaci opustów. Moc instalacji dobiera się również na podstawie dokładnych pomiarów oraz analizy samej lokalizacji naszego domu. Gdy będzie usytuowany niezbyt korzystnie, to bardzo możliwe, że moc paneli będzie musiała być większa.


Jak wyglądają elektrownie słoneczne

Korzystanie z energii słonecznej w celu wytworzenia energii elektrycznej jest z pewnością rozwiązaniem bardziej ekologicznym, ponieważ promieniowanie słoneczne jest źródłem energii odnawialnej. Elektrownie słoneczne służą właśnie temu, żeby z promieniowania słonecznego pozyskiwać energię elektryczną. Wykorzystaniem energii słonecznej zajmuje się osobna gałąź przemysłu, którą jest energetyka słoneczna. W elektrowniach słonecznych wykorzystuje się panele fotowoltaiczne w dużej ilości, które pozwalają na zmianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ciekawostką jest fakt, że w 2018 roku zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne zaspokajały 2,2% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Coraz częściej, głównie z powodów ekologicznych, inwestuje się w korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym także w elektrownie słoneczne. Same panele fotowoltaiczne są wykorzystywane zarówno w skali przemysłowej, jak i w skali indywidualnej. Obecnie są prowadzone badania nad trzecią generacją fotoogniw.


Panele fotowoltaiczne a pogoda

Panele słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego w celu przemiany tej energii w energię elektryczną, więc ich działanie jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Oczywistym jest, że panele fotowoltaiczne będą działać w trakcie dnia, kiedy jest dostęp do światła słonecznego. Jednak niewielka popularność paneli słonecznych w Polsce w dawniejszych latach wcale nie wynikała z nieodpowiedniego klimatu, to jest z niewystarczającej ilości światła słonecznego. Przyczyną, z powodu której montowanie paneli słonecznych było dość rzadkie, było niekorzystne prawo. Po zmianie prawa dotyczącego energetyki słonecznej w 2015 roku coraz częściej inwestuje się w instalację paneli fotowoltaicznych. Warto obalić także mit, jakoby Polska miała niewystarczająco dobre warunki pogodowe, żeby instalacja paneli słonecznych miała sens. Prawda jest taka, że polskie warunki pogodowe sprawdzają się wystarczająco dobrze jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego za pomocą paneli fotowoltaicznych.



© 2019 http://dom-i-ty.mikinka.com.pl/